Η Javascript πρέπει να είναι ενεργοποιημένη για να συνεχίσετε!
Πρόγραμμα


V. ΤΕΧΝΗ - ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ - ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΑ

Α΄ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ-ΘΕΑΤΡΟ-ΜΟΥΣΙΚΗ

ΑΙΘΟΥΣΑ ΦΙΛΑΡΜΟΝΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ


Πέμπτη, 1 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Κωνσταντίνος Οικονόμου
Ιωάννης Γραμματικός

09.00-09.20 Σπύρος Τακτικός: «Οι χειριστές του Ωρολογίου του Παλαιού Φρουρίου της Κέρκυρας (δεύτερο ήμισυ του 18ου αιώνα)».

09.20-09.40 Χίλντα Γούναλη: «Οι δυτικές επιρροές στη μοναστηριακή αρχιτεκτονική της Κέρκυρας».

09.40-10.00 Σταύρος Μαμαλούκος: «Παρατηρήσεις στην οικοδομική ιστορία της Μονής Στροφάδων».

10.00-10.20 Νικολία Ιωαννίδου: «Αρχιτεκτονικές επιρροές της Βενετίας στην αρχιτεκτονική των νησιών του Ιονίου».

10.20-10.40 Αφροδίτη Αγοροπούλου-Μπιρμπίλη – Στυλιανός Μπιρμπίλης: «Το μέγαρο του Λατίνου αρχιεπισκόπου στην Κέρκυρα. Νεότερα στοιχεία».

10.40-11.00 Δημοσθένης Δαββέτας: «Η επίδραση των Παρισίων στην πολιτισμική ζωή της Κέρκυρας του 19ου αιώνα».

11.00-11.20 Γεώργιος Κορρές: «Η αυτοκρατορική βίλλα ‘Αχίλλειον’ της Κερκύρας – διευθέτησις χώρων, διακόσμησις, επίπλωσις, έργα τέχνης, ανάγκες της επιβαλλομένης έρευνας».

11.20-11.40 Διονύσης Α. Ζήβας: «Ο νεοκλασικός ναός της Αγίας Μαρίνας στην ομώνυμη κοινότητα της Ζακύνθου».

11.40-12.00 Μαρία Σιδηροκαστρίτη-Κοντονή: «Οι κρήνες της Ζακύνθου. Τοπιολογική και ιστοριογραφική κατάδειξη».

12.00-12.30 Συζήτηση


Πέμπτη, 1 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή

Πρόεδροι:
Διονύσης Α. Ζήβας
Αφροδίτη Αγοροπούλου-Μπιρμπίλη

17.00-17.20 Αλεξάνδρα Τσερεμέγκλη – Αλεξία Τραυλού: «Το κτίριο της ‘Ρολίνας’ στην Κέρκυρα. Ιστορικό – Επεμβάσεις – Χρήσεις».

17.20-17.40 Αλέξανδρος Αντωνίου: «Σχολικά κτίρια του μεσοπολέμου στο Ιόνιο (Κέρκυρα): Αρχιτεκτονική τεκμηρίωση, συμβολή στην προστασία και ανάδειξη της σύγχρονης αρχιτεκτονικής μας κληρονομιάς».

17.40-18.00 Ανθή Αλβέρτη – Αγγελική Κουμνά – Ολυμπία Σπυριδάκη: «Το σχολικό κτήριο στα Επτάνησα. Αρχιτεκτονικές επιρροές και η γενιά του ’30».

18.00-18.20 Κωνσταντίνος Οικονόμου: «Εικονικός κόσμος ιστορικών κτιρίων των Ιονίων νήσων».

18.20-18.40 Αναστασία Μαγκουρίλου: «Τα νεότερα μνημεία της πόλης της Κέρκυρας: Πολιτικές προστασίας και αξιοποίησης από τις αρμόδιες υπηρεσίες του ΥΠ.ΠΟ.Α.»

18.40-19.00 Διονύσιος Κατερέλος: «Οι θετικές επιστήμες και οι επιστήμες του Μηχανικού στην Κεφαλονιά. Μία πρώτη ιστορική προσέγγιση».

19.00-19.20 Συζήτηση


Παρασκευή, 2 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Διονύσης Μουσμούτης
Δημήτρης Ζυμάρης

09.20-09.40 Πηνελόπη Αβούρη: «Ο Νανιανός κώδικας και οι παραστάσεις των κειμένων του Κρητικού Θεάτρου στην Ζάκυνθο (1650-1715)».

09.40-10.00 Άννα Ταμπάκη: «Το επτανησιακό θέατρο: Συνέχειες και ρήξεις (17ος-19ος αιώνας)».

10.00-10.20 Μαρία Δημάκη-Ζώρα: «Δι’ εορτάς σχολείων και οικογενειών: Ο Γρηγόριος Ξενόπουλος και η συμβολή του στη θεμελίωση του θεάτρου για παιδιά στην Ελλάδα».

10.20-10.40 Κωνσταντίνα Γεωργιάδη: «Συνομιλίες με το παρελθόν: Ο Γρηγόριος Ξενόπουλος και οι δραματουργικές του αναφορές στον Βασιλικό του Αντώνιου Μάτεσι».

10.40-11.00 Αθανάσιος Μπλέσιος: «Η κοινωνική και η ερωτική προβληματική στον Ποπολάρο του Γρηγόριου Ξενόπουλου».

11.00-11.20 Γιώργος Πεφάνης: «Ιστορικοί κύκλοι και ανθρώπινα χαρακτηριστικά. Η φιλοσοφία του Giambatista Vico και ο Βασιλικός του Αντωνίου Μάτεσι».

11.20-11.40 Άννα Τσίχλη-Μπουασσοννά: «Γυναικείες φωνές στις επτανησιακές κωμωδίες».

11.40-12.00 Γιαννούλα Δημητρίου: «Μαθητικές θεατρικές παραστάσεις την εποχή της βρετανικής προστασίας (1815-1864)».

12.00-12.20 Χρυσόθεμις Σταματοπούλου-Βασιλάκου: «Η Διαθήκη ή ο Μέστερ-Σπίθαμων: Μία άγνωστη κερκυραϊκή θεατρική σάτιρα (1846)».

12.20-12.40 Νικολέττα Σπυρίδωνος: «Φούμαρα (1899): Μία ανέκδοτη θεατρική κωμωδία του Χαραλάμπη Άννινου».

12.40-13.10 Συζήτηση


Παρασκευή, 2 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή

Πρόεδροι:
Άννα Ταμπάκη
Αναστασία Σιώψη

17.00-17.20 Ηρώ Κατσιώτη: «Για το Διονύσιο Ταβουλάρη: ‘Εικόνα… μετά κομψού πλαισίου’».

17.20-17.40 Αλεξία Αλτουβά: «Διονύσιος Ταβουλάρης και Ευαγγελία Παρασκευοπούλου: Τακτικές βεντετισμού από δύο επτανήσιους πρωταγωνιστές του 19ου αιώνα».

17.40-18.00 Βαρβάρα Γεωργοπούλου: «Παυλίνα Πετροβάτου: Μία γυναικεία φωνή στην επτανησιακή σάτιρα».

18.00-18.20 Διονύσης Μουσμούτης: «Το ερασιτεχνικό θέατρο στη Ζάκυνθο την περίοδο του μεσοπολέμου».

18.20-18.40 Κυριακή Πετράκου: «Οι γυναικείες φιγούρες στο θεατρικό έργο του Διονυσίου Ρώμα».

18.40-19.00 Θανάσης Καλαφάτης – Ελβίρα Θάνου: «Το φοιτητικό κερκυραϊκό θέατρο τη δεκαετία του ’60».

19.00-19.30 Συζήτηση


Σάββατο, 3 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Χάρης Ξανθουδάκης
Κωνσταντίνος Καρδάμης

09.00-09.20 Λίτσα (Γαρυφαλιά) Λεμπέση-Γιαννούκου: «Ο ρυθμός της μουσικής σε ποιητές του Ιονίου».

09.20-09.40 Νικόλαος Μπούκας: «Η συμβολή του ιεροψάλτη Μιχαήλ Ραζή-Μαράτου (1877-1960) στη διάσωση και διάδοση της μονοφωνικής κεφαλληνιακής εκκλησιαστικής μουσικής».

09.40-10.00 Κατερίνα Διακουμοπούλου: «Επτανήσιοι συνθέτες στις Η.Π.Α. (τέλη 19ου και πρώτο μισό του 20ού αιώνα)».

10.00-10.20 Ζωή Διονυσίου: «Ερευνώντας το παιδικό παραδοσιακό τραγούδι στην Κέρκυρα».

10.20-10.40 Εμμανουέλα Καββαδία: «Η λειτουργική μουσική παράδοση της Ισραηλιτικής Κοινότητας Κερκύρας. Μία εθνομουσικολογική προσέγγιση».

10.40-11.00 Βύρων Φιδετζής: «Η όπερα Tigra του Σπύρου Σαμάρα».

11.00-11.20 Ιωάννης Τσελίκας: «Πόλεμος εν πολέμω. Εκατό χρόνια μετά την πρώτη παρουσίαση της πρώτης οπερέτας του Σπύρου Σαμάρα».

11.20-11.40 Αναστασία Σιώψη: «Για το θεωρητικό έργο του κερκυραίου συνθέτη, διανοούμενου και μουσικοκριτικού Γεωργίου Λαμπελέτ (Κέρκυρα 1875 – Αθήνα 1945)».

11.40-12.00 Άννα-Μαρία Ρεντζεπέρη-Τσώνου: «Τραγούδια για φωνή και πιάνο του κερκυραίου συνθέτη Γεωργίου Λαμπελέτ (1875-1945)».

12.00-12.30 Συζήτηση


Σάββατο, 3 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή

Πρόεδροι:
Βύρων Φιδετζής
Ζωή Διονυσίου

17.00-17.20 Νικόλαος Λάσκαρης: «Παρουσίαση μέρους αρχειακού υλικού της Βαλλιανείου Επαγγελματικής Σχολής (Β.Ε.Σ.) Ληξουρίου (1917-1977), αποκείμενου στο Τμήμα Τεχνολογίας Ήχου και Μουσικών Οργάνων του Τ.Ε.Ι. Ιονίων Νήσων».

17.20-17.40 Κωνσταντίνος Ζερβόπουλος: «Το Μουσικό Σχολείο Κέρκυρας. Μία αποτίμηση της πολύτιμης προσφοράς του».

17.40-18.00 Στέλλα Κουρμπανά: «Μαργαρίτα Αλβάνα-Μηνιάτη, η πρώτη ελληνίδα βαγκνερίστρια».

18.00-18.20 Χάρης Ξανθουδάκης: «Ισαβέλλα Ιατρά, μία υψίφωνος στις απαρχές της ελληνικής λυρικής τέχνης».

18.20-18.40 Αύρα Ξεπαπαδάκου: «Ο ρομαντισμός στην ελληνική όπερα του 19ου αιώνα».

18.40-19.00 Κωνσταντίνος Καρδάμης: «‘Είναι όργανα δικά μου το Συμβούλιο, η Αστυνομία, ο Αρμοστής και η Γερουσία’: Ένας ‘υποψήφιος βουλευτής’ καυτηριάζει την προενωτική και μεθενωτική Κέρκυρα».

19.00-19.30 Συζήτηση

 

 

Β΄ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ – ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ

ΑΙΘΟΥΣΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΑΝΑΓΝΩΣΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ


Πέμπτη, 1 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Στυλιανός Περδίκης
Stéphane Sawas

09.00-09.20 Σμαράγδη Αρβανίτη: «Η εισηγμένη δυτική κεραμική στα νησιά του Ιονίου (13ος-αρχές 19ου αιώνα)».

09.20-09.40 Σταλίνα Βουτσινά: «Ο Γεώργιος Μηνιάτης και η νεοελληνική τέχνη».

09.40-10.00 Νίκος Αλεβυζάκης: «‘Η Κέρκυρα τιμά τα τέκνα της…’. Η δημόσια γλυπτική ως μέσο καταγραφής της ιστορικής και της κοινωνικής μνήμης».

10.00-10.20 Κωνσταντίνος Αργιανάς: «Από τον θνήσκοντα Αχιλλέα στον νικητή Αχιλλέα: Η Σίσσι, ο Κάιζερ και η ελληνική αρχαιότητα».

10.20-10.40 Ευθυμία Μαυρομιχάλη: «Το εικαστικό και διδακτικό έργο του ζακυνθινού ζωγράφου Κωνσταντίνου Ιατρά (1811-1888;) και η τέχνη της εποχής του».

10.40-11.00 Παναγιώτης Βοκοτόπουλος: «Σχέσεις Κερκύρας και Απουλίας στην μνημειακή ζωγραφική κατά την μέση βυζαντινή περίοδο».

11.00-11.20 Ελένη-Στυλιανή Τριβυζά: «Φορητή εικόνα Βάπτισης του Χριστού με σκηνές του βίου του, έργο του Μιχαήλ Τζένου».

11.20-11.40 Δημήτριος Δ.Τριανταφυλλόπουλος: «Ἀρετολογία, ἐσχατολογία καί τέχνη στά Ἰόνια: νοήματα μιᾶς εἰκόνας στά τέλη τοῦ 15ου αἰώνα».

11.40-12.00 Ιωάννης Τσιουρής: «Φορητή εικόνα Αγίου Γεωργίου, έργο σημαντικού εργαστηρίου της Κρητικής σχολής».

12.00-12.30 Συζήτηση


Πέμπτη, 1 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή

Πρόεδροι:
Διονύσης Φλεμοτόμος
Δημήτριος Μεταλληνός

17.00-17.20 Αναστασία Καπανδρίτη: «Η οργάνωση και ο γλυπτός διάκοσμος των όψεων στους ναούς των Επτανήσων: ‘Ο Επτανησιακος ρυθμός’ (18ος -αρχές 20ού αιώνα)».

17.20-17.40 Θωμάς Μαφρέδας: «Η επίδραση της επτανησιακής εκκλησιαστικής ζωγραφικής σε περιοχές της Δυτικής Ελλάδας».

17.40-18.00 Χρήστος Μεράντζας: «Η ορεσίβια μαρτυρία της καλλιτεχνικής παραγωγής των Επτανήσων: Φορητές μεταβυζαντινές εικόνες με προέλευση τα Επτάνησα και προορισμό το Ματσούκι και το Συρράκο Ιωαννίνων».

18.00-18.20 Ανδρομάχη Κατσελάκη: «Μεταβυζαντινές εικόνες από την Κεφαλονιά σε ιδιωτική συλλογή».

18.20-18.40 Ιωάννα Στουφή-Πουλημένου: «Επιδράσεις της κρητικής ζωγραφικής σε μεταβυζαντινές τοιχογραφίες της Ζακύνθου».

18.40-19.00 Γιάννης Ρηγόπουλος: «Τα χαρακτικά του Étienne Delaune και η επίδρασή τους στους μεταβυζαντινούς ζωγράφους της Κέρκυρας (Πουλάκης, Κονταρίνης, Φωσκάλης)».

19.00-19.30 Συζήτηση


Παρασκευή, 2 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Παναγιώτης Βοκοτόπουλος
Παρασκευή Κοψιδά-Βρεττού

09.00-09.20 Ιλιάνα Ζάρρα: «Παράδοση και καινοτομία: η σύνθεση του Ευαγγελισμού σε δύο φορητές εικόνες του 19ου αιώνα».

09.20-09.40 Στυλιανός Περδίκης: «Η ιστορία της Μονής Κύκκου σε εικόνα του κερκυραίου ζωγράφου Νικόλαου Ασπιώτη».

09.40-10.00 Θεοδώρα (Δώρα) Μαρκάτου: «Ο μύθος του Κεφάλου στη νεότερη ευρωπαϊκή τέχνη».

10.00-10.20 Μαρίνα Παπασωτηρίου – Αλέξανδρος Τενεκετζής: «Ο Κωνσταντίνος Θεοτόκης και η ‘Συντροφιά των Εννιά’: Η πρόσληψη των νεωτερικών τάσεων στον κύκλο της Κέρκυρας».

10.20-10.40 Λευτέρης Σπύρου: «Ο Ζαχαρίας Παπαντωνίου και η επτανησιακή τέχνη».

10.40-11.00 Άγγελος Δρακογιώργος: «Η τέχνη στην Κέρκυρα κατά τον Μεγάλο Πόλεμο: Η περίπτωση του Δημήτρη Γαλάνη».

11.00-11.20 Δημήτρης Κονιδάρης: «Ποια ήταν η ζωγράφος Βιργινία; Ένα αδιευκρίνιστο πρόσωπο στο κερκυραϊκό περιοδικό Πρόσπερος (1949-1954)».

11.20-11.40 Stéphane Sawas: «Τα Επτάνησα στην οθόνη: Σχεδιασμός τυπολογίας».

11.40-12.00 Διονύσιος Μουρελάτος: «Η έννοια της παράδοσης στην εικονογραφία της θρησκευτικής ζωγραφικής στα Επτάνησα (17ος-18ος αιώνας)».

12.00-12.30 Συζήτηση


Παρασκευή, 2 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή

Πρόεδροι:
Ευάγγελος Μουτσόπουλος
Αθανασία-Ευαγγελία Γλυκοφρύδη-Λεοντσίνη

17.00-17.20 Νικόλαος Παπαδημητρίου: «Η συμβολή των επτανησίων τεκτόνων στην δημιουργία και την διαμόρφωση των ιδεών του νεοελληνικού διαφωτισμού».

17.20-17.40 Eveline Durie: «Διαχείριση κρίσης στην κοινότητα των τεκτόνων της Κέρκυρας (1809-1811). Η συμβολή του γάλλου αυτοκρατορικού επιτρόπου Mathieu (de) Lesseps».

17.40-18.00 Σωτήριος Φουρνάρος: «Ο Νικηφόρος Θεοτόκης και η νεωτερική φιλοσοφία: Κριτική της ιδέας της προόδου».

18.00-18.20 Διονύσης Δρόσος: «Η πολιτική οικονομία του Antonio Genovesi και ο Ευγένιος Βούλγαρης: Μία ημιτελής συνάντηση».

18.20-18.40 Ηλίας Τεμπέλης – Όλγα Θεοδώρου: «Η αντιπαράθεση μεταξύ Ευγένιου Βούλγαρη και Σεβαστού Λεοντιάδη».

18.40-19.00 Κωνσταντίνος Θ. Πέτσιος: «Τα φιλοσοφικά χειρόγραφα του Αντωνίου Μοσχόπουλου και οι φιλοσοφικές επιδράσεις του Christian Wolff».

19.00-19.30 Συζήτηση


Σάββατο, 3 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Κωνσταντίνος Θ. Πέτσιος
Φωτεινή Βάκη

09.00-09.20 Αντώνιος Βασιλάκης: «Αναζητώντας την οντολογική ενότητα του ωραίου της τέχνης και της φύσης στο έργο του Πέτρου Βράιλα-Αρμένη».

09.20-09.40 Ευάγγελος Μουτσόπουλος: «Η οντολογία του γελοίου κατά τον Πέτρο Βράιλα- Αρμένη».

09.40-10.00 Αθανασία-Ευαγγελία Γλυκοφρύδη-Λεοντσίνη: «Κριτική της φιλοσοφίας του Thomas Reid από τον Πέτρο Βράιλα Αρμένη».

10.00-10.20 Παναγιώτης Νούτσος: «Πτυχές του ‘εκλεκτισμού’ στη φιλοσοφική σκέψη του Πέτρου Βράιλα-Αρμένη».

10.20-10.40 Ιωάννης Πρελορέντζος: «H θεωρία του Πέτρου Βράιλα-Αρμένη περί μνήμης και φαντασίας».

10.40-11.00 Αικατερίνη Δώδου: «Πέτρος Βράιλας Αρμένης, ο Κερκυραίος. Κορυφαίος εκπρόσωπος του πνευματοκρατικού εκλεκτικισμού του 19ου αιώνα».

11.00-11.20 Κώστας Θεολόγου: «Η παιδευτική σημασία της μεθόδου στον Πέτρο Βράιλα Αρμένη».

11.20-11.40 Τριαντάφυλλος Μπαταργιάς: «Ποίηση και μουσική στο έργο του Πέτρου Βράιλα-Αρμένη».

11.40-12.00 Ελένη Λεοντσίνη: «Δημοκρατία και ελευθερία κατά τον Γεώργιο Κοζάκη-Τυπάλδο: Επιδράσεις και πρωτοτυπία».

12.00-12.30 Συζήτηση

 

Σάββατο, 3 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή

Πρόεδροι:
Παναγιώτης Νούτσος
Αικατερίνη Δώδου

17.00-17.20 Θεώνη Μούγιου: «Όψεις της ηθικής φιλοσοφίας του Βικέντιου Δαμοδού στο ανέκδοτο σύγγραμμά του Μεταφυσική ἤτοι πρώτη φιλοσοφία».

17.20-17.40 Απόστολος Ν. Σταβέλας: «Η Απολογία της αυτοκτονίας του Ανδρέου Κάλβου».

17.40-18.00 Φωτεινή Βάκη: «Όταν η Σκωτία συναντά το Ιόνιο: Οι φιλοσοφικές παραδόσεις του Ανδρέα Κάλβου στην Ιόνιο Ακαδημία».

18.00-18.20 Μαρία Παππά: «Περί των ιατρών-φιλοσόφων: ‘Dominus Constantinus domini Demetrici Macry de Cassiope, nunc vero Janina’».

18.20-18.40 Δήμητρα Γιωτοπούλου: «Η διαμόρφωση της ιδεολογικής ταυτότητας του Αντώνιου Φατσέα».

18.40-19.00 Παρασκευή Κοψιδά-Βρεττού: «‘Terra Eutopia’: Το λαϊκό όραμα της ηθικής ανάπλασης του κόσμου».

19.00-19.30 Συζήτηση

 

 

Γ΄ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΑΡΧΕΙΑ

ΑΙΘΟΥΣΑ ΑΡΧΕΙΩΝ ΝΟΜΟΥ ΚΕΡΚΥΡΑΣ


Σάββατο, 3 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Παναγής Αλιπράντης
Αικατερίνη Δεμέτη

09.00-09.20 Αγγελική Τζαβάρα: «Οι διαθήκες του βενετού νοτάριου στην Κέρκυρα Lodovico De Marchi (1397-1398)».

09.20-09.40 Χριστίνα Κασίνη: «Ο Lafcadio Hearn μεταξύ τριών πολιτισμών».

09.40-10.00 Σπύρος Χρ. Καρύδης: «Αρχεία αδελφοτήτων».

10.00-10.20 Απόστολος Κουρουπάκης: «Σύμμικτος ζακυνθινός κώδικας 17ου αιώνα».

10.20-10.40 Αλεξάνδρα Μελίτα: «Ορισμένες περιπτώσεις Επτανησίων από τα αρχεία της Ιεράς Εξέτασης της Βενετίας κατά τον 17ο αιώνα».

10.40-11.00 Σπύρος Γαούτσης: «Οι νεκροί της έκρηξης του 1718 μέσα από τα μητρώα της Λατινικής Εκκλησίας του Παλαιού Φρουρίου της Κέρκυρας».

11.00-11.20 Διονύσιος Γαρμπής: «Στοιχεία για την κοινωνία του Αργοστολίου κατά τα έτη 1728-1757 στις πράξεις του νοταρίου Αναστασίου Γαλάτη».

11.20-11.40 Andi Rembeci: «Κοινωνικοοικονομικές σχέσεις μεταξύ βορείου Αλβανίας και των Επτανήσων».

11.40-12.00 Σεβαστή Λάζαρη: «‘Tableau statistique, politique et commercial de l'isle de Zante’: Μία άγνωστη προξενική έκθεση του 1828 για το νησί της Ζακύνθου από τα αρχεία της Nantes».

12.00-12.30 Συζήτηση


Σάββατο, 3 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή

Πρόεδροι:
Σπύρος Χρ. Καρύδης
Σπύρος Γαούτσης

17.00-17.20 Απόστολος Παπαϊωάννου: «Τα κατάλοιπα του Αιμίλιου Τυπάλδου (1798-1878) στη Βενετία (βιβλία και φυλλάδια, ανέκδοτες επιστολές και χειρόγραφα)».

17.20-17.40 Αννίτα Π. Παναρέτου: «Στη σκιά της Ιστορίας: Κύθηρα 1821-1926. Από το αρχείο της οικογένειας Πανάρετου».

17.40-18.00 Γεωργία Κόκλα-Παπαδάτου: «Τα αρχεία των Τσακασιάνων».

18.00-18.20 Αντιγόνη Χριστοφοράτου: «Οι ποιητικές δοκιμές ενός παιδαγωγού. Τα άγνωστα χειρόγραφα του Παναγιώτη Βεργωτή».

18.20-18.40 Αικατερίνη Δεμέτη: «Το αρχείο του Γιάννη Χρυσικόπουλου (1938-2011) στο Μουσείο Σολωμού και Επιφανών Ζακυνθίων».

18.40-19.00 Παναγής Αλιπράντης: «Το αρχείο του μητροπολίτου Αθηνών Γερμανού Καλλιγά».

19.00-19.30 Συζήτηση

 

 

Δ΄ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΒΙΒΛΙΑ – ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ – ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ

ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Δικαστικό Μέγαρο, οδός Κολοκοτρώνη


Πέμπτη, 1 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
π. Θεμιστοκλής Μουρτζανός
Νικόλαος Ζ. Κοσκινάς

09.00-09.20 Λιβιέρης Λιβιεράτος: «Αναζητώντας την σχέση ανάμεσα στην Τρικυμία του Σαίξπηρ και την Κεφαλονιά».

09.20-09.40 Νικόλαος Μαραγκάκης: «Η Κεφαλονιά στο Βιβλίο των Νησιών του Αρχιπελάγους του Χριστόφορου Μπουοντελμόντι (ca 1420 μ.Χ.)».

09.40-10.00 Ρουμπίνη Δημοπούλου : «Αναμνήσεις από τον διάπλου του Ιονίου πελάγους τον 16ο αιώνα».

10.00-10.20 Χριστίνα-Παναγιώτα Μανωλέα: «Το έργο του Angelo Maria Quirini Primordia Corcyrae – Χαρακτηριστικά και επιδράσεις».

10.20-10.40 Στέλλα Σπ. Χελιδώνη: «Παρατηρήσεις στην Διήγησιν Ιεροθέου Αββατίου του εκ Κεφαλληνίας, περί του μεγάλου σεισμού του εν τη Κεφαλληνία νήσω γενομένου».

10.40-11.00 Βασίλειος Χρυσοβιτσιώτης: «Επισκοπώντας γραπτές πηγές και ανασταίνοντας μνήμες: Μία (ακόμη) θεώρηση του De Zacynthi antiquitatibus et fortuna commentarius (apud Lovisa, 1756) του Baldassare Maria Remondini».

11.00-11.20 Πολυξένη Κούρεντα: «Μία πρώτη προσέγγιση του έργου του Ευγένιου Βούλγαρη Στοχασμοί εις τους παρόντας κρισίμους καιρούς, του κράτους του Οθωμανικού».

11.20-11.40 Σπύρος Τζουβέλης: «Επισημάνσεις κερκυραϊκού ενδιαφέροντος από το ημερολόγιο του βρετανού συγγραφέα και ζωγράφου Edward Lear (1812-1888)».

11.40-12.00 Francesco Scalora: «Ο Ανδρέας Παπαδόπουλος Βρετός και η Ιστορία Γεωργίου Καστριώτου του μετωνομασθέντος Σκεντέρμπεη».

12.00-12.30 Συζήτηση

 

Πέμπτη, 1 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή

Πρόεδροι:
Σπύρος Τζουβέλης
Φίλιππος Φιλίππου

17.00-17.20 Κατερίνα Λεμούσια: «Η οφειλή και ο οφειλέτης: Η κατασκευή μιας απογραφής στην Αυτοβιογραφία του Ανδρέα Λασκαράτου».

17.20-17.40 Μαρία Εργατούδη: «Κεφαλονιά, Θεσσαλονίκη, Πόρος, Καλογρέζα, Νέα Ιωνία: Ο σημειωμένος Τάσος Γαλάτης».

17.40-18.00 Ελένη Τσαντίλη: «Ο Μικέλης Άβλιχος και η πρόσληψή του. Παρατηρήσεις γύρω από το αφιέρωμα του Νουμά».

18.00-18.20 Μανόλης Σέργης: «Χρονογράφημα και λαογραφία: Η περίπτωση του Παύλου Παλαιολόγου και του λαϊκού πολιτισμού της Κέρκυρας σε χρόνους ‘μετάβασης’ (1938-1955)».

18.20-18.40 Αναστασία Μιχαηλάκη: «Η βιβλιοθήκη του Δικηγορικού Συλλόγου Κερκύρας και οι ελληνικές νομικές εκδόσεις από τον 19ο αιώνα».

18.40-19.10 Συζήτηση


Παρασκευή, 2 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Χριστίνα Μπάνου
Έλενα Χαμαλίδη

09.00-09.20 Αναστάσιος Μικάλεφ: «Ο φιλοκυβερνητικός τύπος στα Επτάνησα επί βρετανικής επικυριαρχίας».

09.20-09.40 π. Θεμιστοκλής Μουρτζανός: «Η Κέρκυρα στα τεύχη του Λογίου Ερμή (1811-1821)».
09.40-10.00 Αγγελική Γιαννάτου: «Τα γεγονότα στις Ηνωμένες Πολιτείες των Ιονίων Νήσων μέσα από την Ελπίδα, 1857-1864».

10.00-10.20 Παρασκευή Λούντου: «Ο Σπυρίδων Δε Βιάζης στα ζακυνθινά έντυπα (1878-1927)».

10.20-10.40 Φίλιππος Παππάς: «Επτανήσιοι μεταφραστές στα αθηναϊκά περιοδικά λόγου και τέχνης (1898-1922)».

10.40-11.00 Χαράλαμπος Καράογλου – Εύη Κώστα: «Ζητήματα ιστορίας του κερκυραϊκού περιοδικού τύπου (1901-1940)».

11.00-11.20 Παναγιώτα Δημητρίου: «Το περιοδικό Αρμονία του Ιω. Μάμου (1903-1912) και οι επτανησιακού ενδιαφέροντος συνεργασίες του».

11.20-11.40 Νικόλαος Ζ. Κοσκινάς: «Νίκου Καρβούνη, οι επιφυλλίδες στην Πρωία».

11.40-12.00 Πέτρος Πυλαρινός: «Το περιοδικό Ελληνική Δημιουργία και η Επτανησιακή σχολή».

12.00-12.20 Γιώργος Χ. Θεοχάρης: «Επτανήσιοι δημιουργοί στις σελίδες του περιοδικού Εμβόλιμον (1988-2013)».

12.20-12.40 Φίλιππος Φιλίππου: «Η φιλία των αδελφών Γρηγόρη και Κώστα Δαφνή με τον Μ. Καραγάτση και πώς διαλύθηκε».

12.40-13.10 Συζήτηση


Παρασκευή, 2 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή

Πρόεδροι:
Χαράλαμπος Καράογλου
Γιάννης Βραδής

17.00-17.20 Άρης Ραπίδης: «Σύντομη ιστορία τυπογραφίας στην Κέρκυρα: Το τυπογραφείο της ‘Τενέδου’ και το τυπογραφείο Ασπιώτη».

17.20-17.40 Χριστίνα Μπάνου: «Εκδότες, βιβλιοπώλες και αναγνώστες στην Κέρκυρα κατά το δεύτερο μισό του 19ου αιώνα: Προσεγγίσεις και κατευθύνσεις για τη διερεύνηση της εκδοτικής αλυσίδας».

17.40-18.00 Έλενα Χαμαλίδη: «Κερκυραϊκό έντυπο υλικό για τις τέχνες και τα γράμματα κατά τη δεκαετία 1980-1990».

18.00-18.20 Πηνελόπη Αδαμοπούλου: «Μύθοι και λαϊκές αφηγήσεις των Επτανήσων. Εσωτερικές ανταποκρίσεις προφορικής παράδοσης και λογοτεχνίας».

18.20-18.40 Ιωάννης Καρύδης: «Ιόνιο Πανεπιστήμιο και νέες τεχνολογίες: Μειώνοντας την εντροπία της πολιτιστικής πληροφορίας».

18.40-19.00 Δημήτριος Καλογιάννης: «Η συμβολή της οργανωμένης επικοινωνίας στην αναδόμηση των σχέσεων μεταξύ τουριστών και ντόπιων. Μελέτη περίπτωσης η Κεφαλονιά».

19.00-19.30 Συζήτηση

 

Ε΄ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΓΛΩΣΣΑ – ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ – ΕΠΤΑΝΗΣΙΑΚΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ

ΑΙΘΟΥΣΑ ΙΑΤΡΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ


Πέμπτη, 1 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Πέτρος Παπαπολυβίου
Παναγής Σκλαβούνος

09.20-09.40 Ισμήνη Μώρου: «Ταξίδι με ξεναγό την πολιτιστική κληρονομιά της Κέρκυρας».

09.40-10.00 Ανδρέας Κατσαρός: «Η μετεξέλιξη του ιστορικού Ψυχιατρικού Νοσοκομείου Κερκύρας σε ένα σύγχρονο κοινοτικό σύστημα υπηρεσιών ψυχικής υγείας».

10.00-10.20 Ευρυδίκη Αντζουλάτου-Ρετσίλα: «Τοπικές κοινωνίες και πολιτισμική κληρονομιά: Προσεγγίσεις και πρακτικές στον επτανησιακό χώρο».

10.20-10.40 Δημήτρης Ζυμάρης: «Ιστορικά στοιχεία για το Μουσείο Καποδίστρια».

10.40-11.00 Μάρλεν Μούλιου– Στάμος Βέργης: «Δημιουργώντας μουσειακές αφηγήσεις για τον πρώτο κυβερνήτη της Ελλάδας. Προκλήσεις και διαπιστώσεις στο πλαίσιο του έργου εκσυγχρονισμού και αναδιαμόρφωσης του Μουσείου Καποδίστρια – Κέντρου Καποδιστριακών Μελετών και του περιβάλλοντος χώρου του στην περιοχή της Κουκουρίτσας στην Κέρκυρα».

11.00-11.20 Γεώργιος Παπαϊωάννου: «Νησίδα Λαζαρέτο: Εκπόνηση μουσειολογικής-μουσειογραφικής μελέτης για τη δημιουργία μουσειακής έκθεσης ιατρικής ιστορίας, εθνικής αντίστασης και εθνικής συμφιλίωσης».

11.20-11.40 Ευαγγελία Κυριαζή: «Η συμβολή του Τμήματος Προστασίας και Συντήρησης Πολιτισμικής Κληρονομιάς του ΑΤΕΙ Ιονίων Νήσων στον επτανησιακό πολιτισμό – Συνεργασίες με τοπικά μουσεία, έργα συντήρησης, προοπτικές».

11.40-12.00 Συζήτηση


Πέμπτη, 1 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή

Πρόεδροι:
Ευρυδίκη Αντζουλάτου-Ρετσίλα
Γεώργιος Παπαϊωάννου


17.20-17.40 Ελένη Κονοφάου: «Οι επτανησιακές μουσικές και θεατρικές επιρροές στον ελλαδικό χώρο, μετά την Ένωση».

17.40-18.00 Παναγιώτης Σκλαβούνος: «Το σκάκι στα Επτάνησα».

18.00-18.20 Zdravka Mihaylova: «Η εικόνα του ανεπιθύμητου ‘άλλου’ και οι διωγμοί των Εβραίων στην Κέρκυρα στο βιβλίο Η συκοφαντία του αίματος του Βασίλη Μπούτου».

18.20-18.40 Αργυρώ Βερυκίου-Μπαλντά: «Οι ‘Γιορτές Λόγου και Τέχνης’ και το ‘Φεστιβάλ Φολκλόρ’ στη Λευκάδα».

18.40-19.00 Μαρία Παλτζή: «Η ηθική διάσταση της διάσωσης της εβραϊκής κοινότητας της Ζακύνθου στη Κατοχή».

19.00-19.30 Συζήτηση


Παρασκευή, 2 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Κωνσταντίνος Νίκας
Εμμανουήλ Βαρβούνης

09.00-09.20 Θωμάς Στεργιόπουλος: «Από τα βορειοηπειρωτικά βουνά στα Επτάνησα: Το χρονικό της εγκατάστασης στην Κέρκυρα μιας βορειοηπειρωτικής οικογένειας τον 19ο αιώνα».

09.20-09.40 Elena Lazăr: «Λόγιοι από τα Ιόνια νησιά στο ρουμανικό χώρο».

09.40-10.00 Νίκη Λάσκαρη-Μπάλλα: «Κεφαλονίτες στον Κρητικό Πόλεμο (1645-1669)».

10.00-10.20 Γεράσιμος Μπάλλας: «Ο κεφαλονίτης πλοίαρχος Σταματέλος Παγώνης. (Πορεία στα ταραγμένα νερά εθνικών αγώνων και πειρατείας».

10.20-10.40 Αναστασία Χάματσου: «Νέα στοιχεία για επτανησιακές οικογένειες στην Κύπρο».

10.40-11.00 Ελένη Αντωνιάδου: «Κολόμπα Μουστοξύδη: Μία Κυπρία στα Επτάνησα».

11.00-11.20 Γιώργος Πετούσης: «Επτάνησα-Κύπρος, ελληνικά νησιά υπό αγγλική κατοχή: Η προσπάθεια για απόδοσή τους στη μητέρα Ελλάδα».

11.20-11.40 Μίμης Σοφοκλέους: «Οι προσδοκίες των Κυπρίων στη Λεμεσό για την Ένωση με την Ελλάδα ως απόρροια της Ένωσης των Ιονίων Νήσων το 1864».

11.40-12.00 Γεώργιος Γεωργής: «Η κυπριακή συμμετοχή στον εορτασμό των 50 χρόνων της Ένωσης της Επτανήσου με την Ελλάδα».

12.00-12.20 Πέτρος Παπαπολυβίου: «Επτάνησα – Κρήτη – Κύπρος: Συγκλίσεις και αποκλίσεις των τριών ενωτικών κινημάτων του νεοελληνικού αλυτρωτισμού».

12.20-12.40 Ευάγγελος Φιακάς: «Το επτανησιακό προηγούμενο ως σημείο αναφοράς και πρότυπο στη ρητορική του κυπριακού ενωτικού κινήματος στη δεκαετία του 1950».

12.40-13.00 Jim Potts: «Albania and Philby's Betrayal: The Corfu Connection»

13.00-13.30 Συζήτηση


Παρασκευή, 2 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή

Πρόεδροι:
Γεώργιος Γεωργής
Μίμης Σοφοκλέους

17.00-17.20 Μαρία Στράνη-Potts: «Κοντέσα Διαμαντίνα ντε Ρώμα, Lady Bowen. Η ζωή και το έργο της (1833-1893). Η πολιτική επιρροή της στα Επτάνησα και την Αυστραλία τον 19ο αιώνα».

17.20-17.40 Γεώργιος Βλαχάκης: «Ένας κοσμοπολίτης επτανήσιος γιατρός, μία αγγλίδα αριστοκράτισσα και ένα βιβλίο ιστορίας των επιστημών του 1826».

17.40-18.00 Κωνσταντίνος Νίκας: «Ο Γεώργιος Χωραφάς ευεργέτης του δήμου του Barano της νήσου Ischia».

18.00-18.20 Εμμανουήλ Βαρβούνης: «Επτανήσιοι στη Σάμο (18ος-19ος αιώνας)».

18.20-18.40 Διονύσιος Κονιτόπουλος: «Παροικίες επτανησίων ετεροδημοτών στην Αθήνα».

18.40-19.00 Ειρήνη Τρίκη: «Θύλακες επτανησιακής ιστορίας και επτανησιακού πολιτισμού στην Πάτρα».

19.00-19.30 Συζήτηση


Σάββατο, 3 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Φίλιππος Δρακονταειδής
Χρυσούλα Καραντζή

09.00-09.20 Ιωάννης Νεραντζής: «Το αρχαιοελληνικό τοπωνύμιο Λευκάτας (ακρωτήριο Λευκάδος) ως δηλωτικόν αφιερώσεως του ακρωτηρίου αυτού στη μητριαρχική θεά Λευκή». 

09.20-09.40 Domenica Minniti-Γκώνια: «Ιταλικές και βενετσιάνικες δάνειες λέξεις στο κερκυραϊκό ιδίωμα».

09.40-10.00 Αγγελική Ράλλη – Βασιλική Μακρή: «Η επίδραση της ιταλικής γλώσσας στη μορφολογία των επτανησιακών ιδιωμάτων».

10.00-10.20 Παναγιώτης Γ. Κριμπάς: «Η δυτική νεοελληνική (ΔΝΕ) ως διακριτή γλωσσολογική και γεωπολιτισμική οντότητα: Φωνητικές, λεξικές και μορφολογικές ομοιότητες μεταξύ του επτανησιακού υποϊδιώματος και της ιταλιωτικής διαλέκτου της νεοελληνικής».

10.20-10.40 Νίκος Λιόσης: «Μαρτυρίες για τη μεσαιωνική μορφή των επτανησιακών διαλέκτων».

10.40-11.00 Ελένη Καραντζόλα – Αναστάσιος Παπαϊωάννου: «Στοιχεία για την πρώιμη δημώδη επτανησιακή/κερκυραϊκή: Η περίπτωση του Αλεξίου Ραρτούρου».

11.00-11.20 Θανάσης Νάκας: «Οι απόψεις του Ανδρέα Λασκαράτου περί ‘ποιητικής’ και περί ‘συγγραφικής’ (γλωσσοφιλολογικός σχολιασμός)».

11.20-11.40 Γεράσιμος Ζώρας: «Ιταλόγλωσσα κείμενα λογίων της Επτανήσου».

11.40-12.00 Ιωάννης Τσόλκας: «‘Il mar Ionio’ και οι λόγιοι της Ιταλίας του 19ου αιώνα».

12.00-12.20 Χρυσούλα Καραντζή: «Οι Επτανήσιοι λογοτέχνες στο Ιστορικό Λεξικό της Ακαδημίας Αθηνών».

12.20-12.40 Συζήτηση

 


ΙΟΝΙΟΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑ

Κυριακή, 4 Μαΐου 2014

11.00-12.30 Στρογγυλή τράπεζα: ΙΣΤΟΡΙΑ

Θέμα: «Η Επτάνησος και η αναγέννηση του νεοελληνικού κράτους».

Συντονιστής: Αναστάσιος-Ιωάννης Μεταξάς
Συμμετέχουν: Νίκος Αλιβιζάτος, Γεώργιος Δονάτος, Γιώργος Κοντογιώργης,
Νίκος Κ. Κουρκουμέλης, Αντώνης Μακρυδημήτρης, Σπυρίδων Φλογαΐτης

 

Φωτογραφικό υλικό από το αρχείο Σπύρου Γαούτση και Θ. και Π. Πυλαρινού