Η Javascript πρέπει να είναι ενεργοποιημένη για να συνεχίσετε!
Πρόγραμμα


ΙV. ΕΚΚΛΗΣΙΑ – ΠΑΙΔΕΙΑ – ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΠΕΡΙΗΓΗΤΙΣΜΟΣ

ΑΙΘΟΥΣΑ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
(ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ)

Α΄ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ

 

Πέμπτη, 1 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
π. Γεώργιος Μεταλληνός
Αναστάσιος Βαβούσκος

09.00-09.20 Θεοδώρα Κλάδη: «Ο κώδικας του πατριάρχη Μεθοδίου Γ’ του Μορώνη. Κατάστιχο του Μοναστηριού των Στροφάδων του έτους 1675».

09.20-09.40 Θεώνη Κολλυροπούλου: «Υμνογραφικά και αγιολογικά για τους αγίους Ιάσονα και Σωσίπατρο, ιδρυτές της Εκκλησίας της Κέρκυρας».

09.40-10.00 π. Ιωάννης Μεσολωράς: «Περί των εδρών Ορθοδόξων και Λατίνων επισκόπων εν Κεφαλληνία από της Φραγκοκρατίας μέχρι των ημερών μας».

10.00-10.20 π. Γεώργιος Αντζουλάτος: «Σεραφείμ Άννινος, ο σοφός και μεγαλόψυχος αρχιεπίσκοπος».

10.20-10.40 Δέσποινα Μιχάλαγα: «Το εκκλησιαστικό οφφίκιο του ‘πρωτοπαπά’ και η λειτουργία του στα βενετοκρατούμενα Επτάνησα».

10.40-11.00 Παναγιώτης Τσολιάς: «Θρησκεία και πολιτική στο έργο του Ευγένιου Βούλγαρη».

11.00-11.20 Χριστίνα Κολοβού: «Όψεις της εκκλησιαστικής ζωής στα Κύθηρα επί επισκόπου Νεοφύτου Λεβούνη».

11.20-11.40 Ευθύμιος Βασιλόπουλος: «Η λατρεία του αγίου Γερασίμου στην Κεφαλονιά (17ος-19ος αιώνας). Μία πρώτη προσέγγιση».

11.40-12.00 Δημοσθένης Στρατηγόπουλος: «Η απόπειρα καθιέρωσης μιας νέας γιορτής της Μυρτιδιώτισσας στα Κύθηρα το 18ο αιώνα».

12.00-12.30 Συζήτηση


Πέμπτη, 1 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή
19.00-19.40 Ευστάθιος Μακρής: «Από τον Ιωάννη Μαρκέτη στον Νικόλαο Χαλικιόπουλο Μάντζαρο. Πλευρές της εκκλησιαστικής μουσικής παράδοσης της Κέρκυρας».
Συμμετέχει με εκτελέσεις ύμνων το σύνολο: «ΙΟΝΙΟΣ ΑΡΜΟΝΙΑ».

 


Β΄ ΕΝΟΤΗΤΑ: Ι. ΕΚΚΛΗΣΙΑ


Παρασκευή, 2 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Ιωάννης Κονιδάρης
Γιάννης Πιέρης

09.20-09.40 Κωνσταντίνος Θύμης: «Η εκλογή ιεραρχών στην Εκκλησία της Επτανήσου την περίοδο της αγγλοκρατίας».

09.40-10.00 Δημήτριος Μεταλληνός: «Η πολιτική του βρετανού αρμοστή Howard Douglas έναντι της ‘Λατινικής Αρχιεπισκοπικής Εκκλησίας Κερκύρας’ – Η περίπτωση του κληρικού Νικολάου Candoni».

10.00-10.20 π. Γεώργιος Μεταλληνός: «Ρόκκος Χοϊδάς και αδελφοί Ιακωβάτοι: Ερμηνευτική αναψηλάφηση μιας σχέσης».

10.20-10.40 Γιάννης Πιέρης: «Το βιβλίο των νεκρών του ναού της Παναγίας της Αντιβουνιώτισσας».

10.40-11.00 Αναστάσιος Βαβούσκος: «Η εκκλησιαστική ένωση της Επτανήσου με την Αυτοκέφαλη Εκκλησία της Ελλάδος».

11.00-11.20 Αθανάσιος Τζιερτζής: «Η στάση του μητροπολίτου Κερκύρας Αθανασίου στο ζήτημα της Ένωσης της Επτανήσου με την Ελλάδα μέσα από τον τύπο (1863-1864)».

11.20-11.40 Ιωάννης Κονιδάρης: «Η στάση της Εκκλησίας απέναντι στους πρώτους σοσιαλιστές: Η περίπτωση του Διάκου Ιωάννη Χ. Κονιδάρη (1878-1918)».

11.40-12.00 Ισίδωρος Παχουνδάκης: «Θρησκευτικές ετερότητες στα νησιά του Ιονίου 15ος -20ός αιώνας».

12.00-12.20 Κωνσταντίνος Στουπάθης: «To ζήτημα της καταλληλότητας των ιερών ναών ως προς τη διαχείριση και τις εκθεσιακές ανάγκες των εκκλησιαστικών κειμηλίων: Το παράδειγμα βελτιωμένης πρότασης έκθεσης των αμφίων του αγίου Διονυσίου Ζακύνθου».

12.20-12.40 Νικηφόρος Τσουγκαράκης: «Τα Επτάνησα στα δυτικά προσκυνηματικά κείμενα του 14ου και του 15ου αιώνα».

12.40-13.10 Συζήτηση

 

 

Β΄ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΙΙ. ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΠΕΡΙΗΓΗΤΙΣΜΟΣ


Παρασκευή, 2 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή

Πρόεδροι:
Δημήτρης Κονιδάρης
Αντώνης Μασωνίδης

17.00-17.20 Νίκος Κατσαρός: «Η κερκυραϊκή γαστρονομία στο πλαίσιο της μεσογειακής διατροφής».

17.20-17.40 Δημήτρης Μιχαλούδης: «Θαλασσινά ταξίδια στο Ιόνιο για αναψυχή (κρουαζιέρες): Η επίκαιρη προστασία τους».

17.40-18.00 Σωτήρης Βλάχος: «Θαλάσσιος τουρισμός: Ο ρόλος του στα Ιόνια Νησιά και ο σχεδιασμός για το μέλλον».

18.00-18.20 Κωνσταντίνος Τσουμάνης: «Η μετάβαση από τον περιηγητισμό στον τουρισμό και η εξέλιξή του σε βασικό πυλώνα της επτανησιακής οικονομίας».

18.20-18.40 Άννα Κοψιδά-Βλάχου: «Tουριστικές επιχειρήσεις στη Λευκάδα: Η συμβολή των ανηλίκων μελών της οικογένειας».

18.40-19.00 Νίκος Μάμαλος: «Το Χάλασμα: Επιστροφή στα Κύθηρα».

19.00-19.20 Συζήτηση

 

 

Γ΄ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΠΑΙΔΕΙΑ


Σάββατο, 3 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Κωνσταντίνος Ζερβόπουλος
Μαρία Μαρτζούκου

09.00-09.20 Αριάδνη Αντωνάκη: «Ο Ιωάννης Καραντινός και τα μαθηματικά στην Ιόνιο Ακαδημία».

09.20-09.40 Νίκος Κ. Κουρκουμέλης: «Κολέγια κυρίων και σχολεία κυριών. Η πρόταση του προτεκτοράτου για την εκπαίδευση των Ιονίων».

09.40-10.00 Παρασκευή Μόλαρη-Γιαννακουλοπούλου: «Η μορφή του Ιωάννη Καποδίστρια ως πρώτου κυβερνήτη της Ελλάδος μέσα από τα σχολικά εγχειρίδια ιστορίας της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από την περίοδο της μεταπολίτευσης μέχρι τις μέρες μας».

10.00-10.20 Αντώνιος Αντωνίου: «Επαγγέλματα και εκπαίδευση στα Επτάνησα το 1879».

10.20-10.40 Θωμάς Μπάκας: «Το Διδασκαλείο Επτανήσου (1882-1906)».

10.40-11.00 Ευαγγελία Καλεράντε: «Σοσιαλιστικός πολιτικός λόγος για την εκπαίδευση και τη γυναικεία χειραφέτηση στο έργο του Πλάτωνα Δρακούλη».

11.00-11.20 Νικόλαος Καμήλος: «Εκπαιδευτική διάσταση του ευεργετισμού στην Κεφαλονιά στα τέλη του 19ου και τις αρχές του 20ού αιώνα».

11.20-11.40 Διονύσιος Πόθος – Παναγιώτα Ακτύπη: «Ιστορία του 1ου Γενικού Λυκείου Ζακύνθου τον 20ό αιώνα. Ανθολόγηση διακεκριμένων προσώπων που φοίτησαν σε αυτό».

11.40-12.00 Κανέλλα Μενούτη: «Από την ιστορία στην υποκειμενική ομιλία: Η περίπτωση του Γυμνασίου Αγίας Θέκλης, στην Κεφαλονιά».

12.00-12.30 Συζήτηση


Σάββατο, 3 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή

Πρόεδροι:
Φωτεινή Καρλάφτη-Μουρατίδη
Νικολαΐς Πέννα

17.00-17.20 Φανή Μαγκούτα: «Ο Γεώργιος Μαρτινέλης στα σχολικά εγχειρίδια λογοτεχνίας της μέσης εκπαίδευσης: Ένας ‘ιδιότυπος’ κληρονόμος της σολωμικής δημιουργίας».

17.20-17.40 Στέλλα Νάκη: «Όψεις της Ζακύνθου στα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γυμνασίου – Λυκείου: Η συμβολή του Γρηγόριου Ξενόπουλου».

17.40-18.00 Γεώργιος Σπανός: «Η επτανησιακή ποίηση στα σχολικά εγχειρίδια νεοελληνικής λογοτεχνίας της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης».

18.00-18.20 Αθανάσιος Σταυρόπουλος: «Η δευτεροβάθμια εκπαίδευση στα Επτάνησα, 1927-1998: Μία ιστορική-δημογραφική προσέγγιση μέσω των στοιχείων της Ε.Σ.Υ.Ε. (ΕΛ.ΣΤΑΤ.)».

18.20-18.40 Δήμητρα Κρίγκα: «Διδάσκοντας ψηφιακά τον πολιτισμό σε ίδρυμα ανώτατης εκπαίδευσης των Ιονίων Νήσων».

18.40-19.00 Ελένη Κοκκινομηλιώτη: «Η Κέρκυρα από το χθες στο σήμερα μέσα από τις ηχογραφήσεις μαθητών της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης».

19.00-19.30 Συζήτηση

Φωτογραφικό υλικό από το αρχείο Σπύρου Γαούτση και Θ. και Π. Πυλαρινού