Η Javascript πρέπει να είναι ενεργοποιημένη για να συνεχίσετε!
Πρόγραμμα


ΙΙΙ. ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ - ΑΡΧΑΙΟΓΝΩΣΙΑ

ΑΙΘΟΥΣΑ Μ.Α.Ε.ΔΗ.Κ. (ΦΑΛΗΡΑΚΙ)


Πέμπτη, 1 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Τένια Ρηγάκου
Δημήτριος Κουρκουμέλης-Ροδόσταμος

09.00-09.20 Ελένη Γιαγκούδη: «Σκέψεις πάνω στην κερκυραϊκή προϊστορία».

09.20-09.40 Γεωργία Κουρτέση-Φιλιππάκη: «Για μία Ιόνια Προϊστορία: Έρευνες και ανασκαφές της τελευταίας εικοσαετίας στα Ιόνια Νησιά».

09.40-10.00 Νένα Γαλανίδου: «Παλαιολιθικές έρευνες στο κεντρικό Ιόνιο πέλαγος».

10.00-10.20 Ευανθία Παπαδοπούλου: «Παλαιολιθικές ενδείξεις από τους Παξούς: Οι λιθοτεχνίες από τη θέση Μαγαζιά». (Ανακοίνωση κοινή με Γουλιέλμα-Κυριακή Αυγερινού).

10.20-10.40 Γεωργία Στρατούλη – Οδυσσέας Μεταξάς – Τάσος Μπεκιάρης – Ανάγια Σαρπάκη: «Πρακτικές κοινωνικής συνοχής στη Νεότερη Νεολιθική του Ιονίου: Αναγνώσεις του αρχαιολογικού υλικού από το Σπήλαιο Δράκαινα στο φαράγγι του Πόρου Κεφαλονιάς».

10.40-11.00 Γαρουφαλιά Μεταλληνού: «Ταφικός τύμβος της 3ης χιλιετίας στην βόρεια Κέρκυρα».

11.00-11.20 Ανδρέας Σωτηρίου: «Η Κεφαλονιά στις απαρχές της 3ης χιλιετίας π.Χ.».

11.20-11.40 Υπατία Φάκλαρη: «Ανθρωπωνύμια από επιτύμβιες στήλες στο αρχαίο νεκροταφείο της Λευκάδας».

11.40-12.00 Αιμιλία Μπάνου: «Το μινωικό ιερό κορυφής στον Άγιο Γεώργιο στο Βουνό Κυθήρων: Τα νεότερα αποτελέσματα της αρχαιολογικής έρευνας».

12.00-12.30 Συζήτηση


Πέμπτη, 1 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή

Πρόεδροι:
Γαρουφαλιά Μεταλληνού
Αιμιλία Μπάνου

17.00-17.20 Ελένη Παπαφλωράτου: «Μυκηναϊκός οικισμός δυτικά της Κράνης – Πρώτες εκτιμήσεις».

17.20-17.40 Χρήστος Σπανοδήμος: «Κόρινθος – Κέρκυρα: Ανιχνεύοντας τη σχέση δύο πόλεων-κρατών με οδηγό τους τάφους της αρχαϊκής περιόδου».

17.40-18.00 Ελένη Βουλιγέα– Μαρία Σιταρά – Ειρήνη Κουμπούρα: «Η οχύρωση της αρχαίας πόλης της Κέρκυρας: Μία πρώτη προσέγγιση μέσα από τα μέχρι στιγμής δεδομένα».

18.00-18.20 Ελπίδα Σαλταγιάννη: «Οι εμπορικές δραστηριότητες της αρχαίας Ελίνας (Δυμόκαστρου Θεσπρωτίας) με το Ιόνιο (Κέρκυρα)».

18.20-18.40 Μαρία Νάκου: «Αρχαιολογικά ευρήματα στο πλαίσιο υλοποίησης έργων υποδομής στο νησί της Κέρκυρας κατά τα έτη 2006-2009».

18.40-19.00 Ευγενία Βικέλα: «Αττικά αναθηματικά ανάγλυφα στην Κέρκυρα: Τυπολογικός προσδιορισμός – υποθετικό χρονικό έλευσης».

19.00-19.30 Συζήτηση


Παρασκευή, 2 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Κατερίνα Κάντα-Κίτσου
Κωνσταντίνος Λιντοβόης

09.00-09.20 Μελπομένη Ανδρεάτου: «Φισκάρδο: Ο ακρότατος οικισμός της Κεφαλονιάς κατά τη Ρωμαϊκή περίοδο».

09.20-09.40 Ελένη Μπουνιά: «Ο ρωμαϊκός οικισμός της Κασσιόπης στη βόρεια Κέρκυρα: Προσέγγιση των ιστορικών και αρχαιολογικών δεδομένων».

09.40-10.00 Ιουλία Κατσαδήμα: «Μαρτυρίες για την παρουσία Κερκυραίων στο Ιερό της Δωδώνης».

10.00-10.20 Γουλιέλμα-Κυριακή Αυγερινού: «Κερκυραϊκή νομισματοκοπία».

10.20-10.40 Αικατερίνη Δελλαπόρτα: «Το ναυάγιο της Ζακύνθου (υ/β έρευνα και προοπτικές)».

10.40-11.00 Τένια Ρηγάκου: «Ο βυζαντινός ναός του Παντοκράτορα στην Λίνια Χλωμού Κέρκυρας. Τα νεότερα στοιχεία της έρευνας».

11.00-11.20 Δημήτρης Κουρκουμέλης-Ροδόσταμος – Αλέξανδρος Τούρτας: «Μερικοί άνευ αξίας λίθοι: Το ναυάγιο ‘Μέντωρ’ στα Κύθηρα (1802). Αποτελέσματα των πρόσφατων ανασκαφικών ερευνών».

11.20-11.40 Ευγενία Γιαννούλη: «Έργο του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου στην νήσο Κεφαλληνία: Το Πρόγραμμα Α.Sho.Re.».

11.40-12.00 Έλενα Μπονέλου – Τζόγια Προβατά: «Οι περιπέτειες των κερκυραϊκών αρχαιοτήτων (19ος-20ός αιώνας)».

12.00-12.20 Alexandre Farnoux: «Από τον Gandar ώς τον Bérard – Η Γαλλική Σχολή Αθηνών στα Επτάνησα».

12.20-12.40 Βίβιαν Στάικου – Κατερίνα Λεονταρίτη – Βαρβάρα Γκιζά: «Ελληνιστική κεραμική από τη Λευκάδα. Στρώμα κατάχωσης κτιρίου στον πυρήνα του νότιου νεκροταφείου».

12.40-13.00 Καλλιόπη Πρέκα: «Πτηνά και ζώα στην κερκυραϊκή κοροπλαστική».

13.00-13.30 Συζήτηση

 


Παρασκευή, 2 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή

Πρόεδροι:
Βάιος Βαϊόπουλος
Ανδρομάχη Μπάτζιου

17.00-17.20 Αναστάσιος Δασταυρίδης: «Λόγοι εξύμνησης των Φαιάκων από τον Όμηρο».

17.20-17.40 Κωνσταντίνος Δημουλάς– Ευριπίδης Δημουλάς– Θεοδώρα Παπαδημητρίου – Παρασκευή-Χρυσούλα Σμαρλαμάκη: «Οι χήνες της Πηνελόπης (βιοψυχογραφία της, μέσα από το όνειρο που είδε, με το γυρισμό του ανδρός της)».

17.40-18.00 Δήμητρα Μήττα: «Οι μάγισσες της Οδύσσειας δυτικά και νότια της Ιθάκης».

18.00-18.20 Αθανάσιος Ευσταθίου: «Η πρόσληψη του Ομήρου από τους κερκυραίους λογίους του 18ου και 19ου αιώνα».

18.20-18.40 Καρολίνα Αννίνου: «Οι Φαίακες και η Μέδουσα Γόργυρα (Γοργώ)-Κόρκυρα-Κέρκυρα ποιητική αδεία…».

18.40-19.00 Μάχη Παΐζη-Αποστολοπούλου: «Οι ομηρικές σπουδές στα Επτάνησα τις τελευταίες δεκαετίες».

19.00-19.30 Συζήτηση


Σάββατο, 3 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Αθανάσιος Ευσταθίου
Μάχη Παΐζη-Αποστολοπούλου

09.00-09.20 Νικόλαος Α.Ε. Καλοσπύρος: «Ο αρχαίος λυρικός ποιητής Φιλόξενος ο Λευκάδιος».
09.20-09.40 Κατερίνα Κάντα-Κίτσου: «Κοινωνικές πτυχές της αρχαίας Κέρκυρας».

09.40-10.00 Κωνσταντίνος Λιντοβόης: «Αρχαία Κέρκυρα: Ανιχνεύοντας την πολιτική και διπλωματία της κατά την αρχαϊκή και κλασική εποχή».

10.00-10.20 Θεόδωρος Παππάς: «Θεατρική παιδεία στην αρχαία Κέρκυρα».

10.20-10.40 Ανδρομάχη Μπάτζιου: «Η κρισιμότητα του ελέγχου των Κυθήρων κατά τον Πελοποννησιακό Πόλεμο».

10.40-11.00 Κωνσταντίνος Σουέρεφ: «Ο Πύρρος της Ηπείρου και η Κέρκυρα».

11.00-11.20 Maria Caracausi: «Ο λόγιος Spiridione Medici Dilotti μεταξύ Ελλάδας και Σικελίας».

11.20-11.40 Ευστράτιος Κυριακίδης: «Η προσφορά των Επτανήσων στον ρωμαϊκό πολιτισμό: Το πέρασμα στη Δύση και ο ρόλος του οδυσσειακού μοντέλου».

11.40-12.00 Βάιος Βαϊόπουλος: «Ο Τίβουλλος στην Κέρκυρα. Διαβάζοντας την ελ. 1.3 του Corpus Tibullianum».

12.00-12.30 Συζήτηση

Φωτογραφικό υλικό από το αρχείο Σπύρου Γαούτση και Θ. και Π. Πυλαρινού