Η Javascript πρέπει να είναι ενεργοποιημένη για να συνεχίσετε!
Πρόγραμμα


ΙΙ. ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

Α΄ ΕΝΟΤΗΤΑ

ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ EMILE LEGRAND
ΙΟΝΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ (ισόγειο)


Πέμπτη, 1 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Μιχαήλ Πασχάλης
Βασίλης Λέτσιος

09.00-09.20 Μαριάννα Παφίτη: : «Ο ποιητής και ο ποιμήν: Ειδυλλιακές παρα-μορφώσεις στην ποίηση του Νικολάου Κουτούζη».

09.20-09.40 Διονύσιος Φλεμοτόμος: : «Νεότερα βιογραφικά στοιχεία για τον συγγραφέα Σαβόγια Ρούσμελη».

09.40-10.00 Μιχαήλα Καραμπίνη-Ιατρού: «Ο Γ.Δ. Κανάλες, μεταφραστής, ταξιδιώτης και δάσκαλος».

10.00-10.20 Κωνσταντίνος Κασίνης: : «Μεταβυζαντινή επτανησιακή ρητορική: Παρατηρήσεις περί της ηδύτητος του λόγου».

10.20-10.40 Γιώργος Ανδρειωμένος: : «Ξαναδιαβάζοντας τους επτανήσιους ‘προσολωμικούς’ ποιητές».

10.40-11.00 Μαρία Πρωτοπαπά-Μαρνέλη: : «Οι επιδράσεις του αρχαίου ελληνικού στοχασμού στην ποίηση του Ugo Foscolo».

11.00-11.20 Μαρία Τσούτσουρα: «150 χρόνια από την Ένωση: Μία ιστορική και ερμηνευτική θεώρηση του ‘χρυσού αιώνα’ της επτανησιακής λογοτεχνίας».

11.20-11.40 Ευριπίδης Γαραντούδης: «Η μελέτη της επτανησιακής ποίησης του 19ου αιώνα: Αποτίμηση και ζητούμενα».

11.40-12.00 Γεωργία Λαδογιάννη: «Κέρκυρα, δεκαετία 1870: Ηπειρώτες πρόσφυγες, δημοτικά της φυλακής και ο ηπειρώτης συλλογέας Νικόλαος Δόσιος».

12.00-12.30 Συζήτηση


Πέμπτη, 1 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή

Πρόεδροι:
Κωνσταντίνος Κασίνης
Μαρία Τσούτσουρα

17.00-17.20 Αλέξανδρος Μ. Ασωνίτης: «Οι απελευθερωτές των Ιονίων και της Ελλάδας Διονύσιος Σολωμός και Ανδρέας Κάλβος».

17.20-17.40 Γεώργιος Παπαντωνάκης: «Απόπειρα ανίχνευσης στοιχείων δυστοπίας, ευτοπίας και ουτοπίας στις Ωδές του Ανδρέα Κάλβου».

17.40-18.00 Μιχαήλ Πασχάλης: «Μία μετάφραση του Ανδρέα Κάλβου αποκαλύπτει τα μυστικά της».

18.00-18.20 Γιώργος Κεχαγιόγλου: «Μερικές πρόσθετες προτάσεις για ώριμα λογοτεχνικά κείμενα του Σολωμού».

18.20-18.40 Ξένη Σκαρτσή: «Σολωμός και Κορνάρος».

18.40-19.00 Δώρα Μέντη: «Μορφές της ‘φεγγαροντυμένης’ στην ποίηση του Οδυσσέα Ελύτη».

19.00-19.30 Συζήτηση


Παρασκευή 2 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Γιώργος Ανδρειωμένος
Θανάσης Καράβατος

09.00-09.20 Ελένη Στεφανοπούλου: «Διονύσιος Σολωμός και Φρειδερίκος Χέλντερλιν: Μία ‘κρυφή’ συνάντηση».

09.20-09.40 Μιχαήλ Λειβαδιώτης: «Ο Novalis στη Ζάκυνθο – Οι μεταφράσεις του Λούντζη για τον Σολωμό και τα τεκμήρια μιας πολλαπλής μεταφοράς».

09.40-10.00 Γιώργος Κεντρωτής: «Διονύσιος Σολωμός και Φραγκίσκος Πετράρχης».

10.00-10.20 Κωστής Παύλου: «Ζητήματα μετρικο-ρυθμικής οργάνωσης των ιταλικών ‘πεζών’ στα αυτόγραφα του Β΄ Σχεδιάσματος των ‘Ελεύθερων Πολιορκισμένων’».

10.20-10.40 Mariya Hristova: «Το αιώνιο ταξίδι στα Κύθηρα: Η μορφή της ‘αναδυομένης’ σε κείμενα των Σολωμού, Μαβίλη και Σικελιανού».

10.40-11.00 Αφροδίτη Αθανασοπούλου: «‘Ιδανικές μορφές και αγαπημένες...’: Η γυναικεία παρουσία στο έργο και στον βίο του Διονυσίου Σολωμού».

11.00-11.20 Θανάσης Καράβατος: «Λόγος περί ‘ψυχισμού’ στο έργο του Διονυσίου Σολωμού».

11.20-11.40 Βασίλης Λέτσιος: «Ο Σολωμός ως μεταφραστής».

11.40-12.00 Gaia Zaccagni: «Για μία ‘μοντερνιστική’ ανάγνωση της διγλωσσίας του Διονύσιου Σολωμού».

12.00-12.20 Δημήτρης Κοσμόπουλος: «Η Μυστική διάσταση στην ποίηση του Διονυσίου Σολωμού. Ανιχνεύοντας την σχέση του με την εκκλησιαστική χριστιανική παράδοση».

12.20-12.40 Μαρία Λούη: «Η γυναικεία παρουσία στον ‘Κρητικό’ και την ‘Τρίχα’».

12.40-13.10 Συζήτηση


Παρασκευή 2 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή

Πρόεδροι:
Ευριπίδης Γαραντούδης
Αφροδίτη Αθανασοπούλου

17.00-17.20 Παναγιώτης Αντωνόπουλος: «Η αρχαιογνωσία του Διονυσίου Σολωμού. Ανάμεσα στον νεοκλασικισμό και τον ρομαντισμό».

17.20-17.40 Θάλεια Ιερωνυμάκη: «Παιγνιώδης διαδρομή – ριψοκίνδυνη έκβαση. Προσεγγίζοντας δύο αναφορές στον Διονύσιο Σολωμό».

17.40-18.00 Βασίλειος Μάστορης: «Η αγωνία του νοήματος: Ο Διονύσιος Σολωμός και η αναθεμελίωση της ελληνικής κοσμοαντίληψης».

18.00-18.20 Χριστίνα Ντουνιά: «Η Μαρία Πολυδούρη και το ποιητικό πρότυπο του Σολωμού».

18.20-18.40 Ανδρέας Λάζαρης: «Οι ‘Στοχασμοί’ του Ποιητή ή η σύνδεση Σολωμού και θεωρίας της λογοτεχνίας».

18.40-19.00 Lucile Arnoux-Farnoux: «Ο Octave Merlier και ο Σολωμός».

19.00-19.30 Συζήτηση


Σάββατο 3 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Γιώργος Κεντρωτής
Μιχαήλα Καραμπίνη-Ιατρού

09.00-09.20 Πάνος Καραγιώργος: «Μία ευχαριστήρια επιστολή προς τον Διονύσιο Σολωμό».

09.20-09.40 Αλίκη Γαλιατσάτου: «Γερμανικές αντηχήσεις στο σολωμικό έργο».

09.40-10.00 Ιφιγένεια Τριάντου: «Με τα μάτια της ψυχής του Διονυσίου Σολωμού».

10.00-10.20 Εύη Στυλιανού: «Ο Ιούλιος Τυπάλδος ως εκπρόσωπος της Επτανησιακής σχολής».

10.20-10.40 Anna Zimbone: «Βερισμός και ηθογραφία στην Κέρκυρα περί τα τέλη του 19ου αιώνα».

10.40-11.00 Ερατοσθένης Καψωμένος: «Ποιητικοί και πολιτισμικοί κώδικες στο έργο του Άγγελου Σικελιανoύ».

11.00-11.20 Βιργινία Χορμοβίτη: «Άγγελος Σικελιανός-Χουάν Ραμόν Χιμένεθ: μια πρώτη προσέγγιση».

11.20-11.40 Νάντια Στυλιανού: «Ο μύθος, η διάσταση του χρόνου και η ποιητική εικόνα στο έργο του Άγγελου Σικελιανού».

11.40-12.00 Κασσιανή Βρεττού: «Ο ποιητής Άγγελος Σικελιανός σε αναμέτρηση με τον έρωτα. Ναρκισσισμός και αυτοταπείνωση (μία ψυχολογική προσέγγιση)».

12.00-12.30 Συζήτηση

12.30-12.45 Διάλειμμα

12.45-14.00 Στρογγυλή τράπεζα: ΕΠΤΑΝΗΣΙΑΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

Θέμα: «Η πεζογραφία στα Επτάνησα τον 19ο αιώνα»

Συντονιστής: Νάσος Βαγενάς
Συμμετέχουν: Δημήτρης Αγγελάτος, Λάμπρος Βαρελάς, Θεοδόσης Πυλαρινός, Κατερίνα Τικτοπούλου


Σάββατο 3 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή

Πρόεδροι:
Ερατοσθένης Καψωμένος
Νάσος Μαρτίνος

17.00-1720 Σοφία Μωραΐτη: «‘Γράφω τ’ όνομά σου’: Ο Μ.Ι. Δεσύλλας και ο Νάσος Δετζώρτζης μεταφράζουν Éluard».

17.20-17.40 Αντιγόνη Βλαβιανού: «Από το Combray (Marcel Proust) στους Κορφούς (Νάσος Δετζώρτζης): Ο ξανακερδισμένος τόπος ως ultimum refugium in perpetuum».

17.40-18.00 Κώστας Κρεμμύδας: «‘Eισαγωγή στα χαρτιά / στα γραφτά μου ή Πώς ήθελα κάποτε να γίνω κομιστής ανθρώπων’: Μία προσέγγιση στο έργο του ποιητή Ιάσονα Δεπούντη».

18.00-18.20 Περικλής Παγκράτης: «‘Η λίμνη φωτίστηκε’: Ένα θεατρικό non finito της Μαρίας Ασπιώτη».

18.20-18.40 Δέσποινα Νάσιου – Ευγενία Μακρίδου: «Ανιχνεύσεις και σταθμοί στο έργο του Τάσου Κόρφη».

18.40-19.00 Σωτηρία Σταυρακοπούλου: «Αυτοβιογραφικά στοιχεία σε κείμενα μικρής φόρμας (νουβέλα και διηγήματα) του πεζογράφου Νίκου Α. Καββαδία».

19.00-19.30 Συζήτηση

 


Β΄ ΕΝΟΤΗΤΑ

ΑΙΘΟΥΣΑ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΡΟΪΔΗΣ
ΤΜΗΜΑ ΑΡΧΕΙΟΝΟΜΙΑΣ, ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΕΙΟΛΟΓΙΑΣ
ΙΟΝΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ (2ος όροφος)


Πέμπτη, 1 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Βασιλική Πάτσιου
Θεοδώρα Γλυκοφρύδη-Αθανασοπούλου

09.00-09.20 Σπυρίδων Μπογδάνος: «Η έμπνευση εκφραζόμενη μέσα από την ποίηση στους Παξούς κατά τον 19ο και τον 20ό αιώνα».

09.20-09.40 Χάρης Αθανασιάδης: «‘Η αυτονομία της Ελλάδος ετάφη ζώσα εις την μάχην της Χαιρωνείας’: Το ελληνικό έθνος στον Γεροστάθη του Λέοντος Μελά».

09.40-10.00 Γεωργία Βιολιτζή: «Ο εξόριστος ή η μελανή αίθουσα του Διονυσίου Μονδίνου: Στα ίχνη του γοτθικού μυθιστορήματος».

10.00-10.20 Κατερίνα Καρατάσου: «‘Για ξαναπές το, αντίλαλε ιερέ της Εκκλησίας!’ (Διονύσιος Σολωμός): Μονοδραματικά είδη της επτανησιακής ποίησης».

10.20-10.40 Ανθούλα Δανιήλ: «Κόρη ευγενούς οικογενείας στα Επτάνησα του 19ου αιώνα…».

10.40-11.00 Αγγελική Λούδη: «Ειδολογικές καταβολές και γραμματολογικές συνιστώσες στο Ιδού ο άνθρωπος του Ανδρέα Λασκαράτου».

11.00-11.20 Μαρία Αποστολίδου: «Συμβολή στη μελέτη της επτανησιακής πεζογραφίας του 19ου αιώνα: Η περίπτωση των Ελεεινών του Σωκράτη Α. Ζερβού».

11.20-11.40 Κυριάκος Ιωάννου: «Ο κύπριος λογοτέχνης Βασίλης Μιχαηλίδης και τα Επτάνησα».

11.40-12.00 Κώστας Στεργιόπουλος: «Ο Σολωμός από τον Λάμπρο στους Ελεύθερους Πολιορκημένους.

12.00-12.30 Συζήτηση


Πέμπτη, 1 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή

Πρόεδροι:
Σωτήρης Τριβιζάς
Κατερίνα Καρατάσου

17.00-17.20 Σπύρος Ζηνιάτης: «Οι σκλάβοι στα δεσμά τους του Κωνσταντίνου Θεοτόκη και Ο γατόπαρδος του Tomassi Di Lampedusa: Μία παράλληλη ανάγνωση».

17.20-17.40 Βέρα Κονιδάρη: «Η τιμή και το χρήμα του Κωνσταντίνου Θεοτόκη: Ανασυνθέτοντας τη δομή του έργου με τη γλώσσα του κινηματογράφου».

17.40-18.00 Απόστολος Μπενάτσης: «Ξαναδιαβάζοντας Θεοτόκη».

18.00-18.20 Βασιλική Πάτσιου: «Η Κέρκυρα του Κωνσταντίνου Θεοτόκη. Τρόποι αναπαράστασης και τοπία της γραφής».

18.20-18.40 Θεοδώρα Γλυκοφρύδη-Αθανασοπούλου: «Το ιερό και το βέβηλο στο πρώιμο έργο του Κωνσταντίνου Θεοτόκη».

18.40-19.00 Γεράσιμος Ρομποτής: «Το επιβλητικό φράγμα και το αδιόρατο ρήγμα: Μία προσέγγιση στο Φράγμα του Σπύρου Πλασκοβίτη».

19.00-19.30 Συζήτηση


Παρασκευή 2 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Τζίνα Καλογήρου
Κωστής Δανόπουλος

09.00-09.20 Εύα Γανίδου: «Συζητώντας το μυθιστόρημα Οι κακούργοι του Ι.Σ. Ζερβού».

09.20-09.40 Sophie Coavoux: «Η γυναίκα στο έργο της Ειρήνης Α. Δεντρινού».

09.40-10.00 Σταματίνα Κατσίβελη-Σιάχου – Δημήτρης Μανούκας: «Επτανησιακή σάτιρα: Η ιδιαιτερότητα του είδους μέσα από τις ιδιαιτερότητες των προσώπων».

10.00-10.20 Λάμπρος Βαρελάς: «Σπυρίδων Ζαμπέλιος: Από Τα πάθη της Κρήτης επί Ενετών (1858) στα Ιστορικά σκηνογραφήματα (1860) και στους Κρητικούς γάμους (1871)».

10.20-10.40 Δημήτρης Αγγελάτος: «Η διηγηματογραφία στις τελευταίες δεκαετίες του 19ου αιώνα: Τα διηγήματα του Πολυλά και το αθηναϊκό κέντρο».

10.40-11.00 Κατερίνα Τικτοπούλου: «Γραφές του Εγώ στα Επτάνησα του 19ου και του 20ού αιώνα».

11.00-11.20 Άντα Κατσίκη-Γκίβαλου: «Αποτιμώντας το έργο επτανήσιων λογοτεχνών μέσα από τον κριτικό λόγο του Κωστή Παλαμά».

11.20-11.40 Άννα Θέμου: «Η μορφή του Γκαμπριέλε Ντ’ Αννούντσιο στο έργο επτανησίων διανοουμένων».

11.40-12.00 Πέρσα Αποστολή: «Η ανάδυση του γυναικείου υποκειμένου στο διηγηματογραφικό έργο της Μαριέττας Γιαννοπούλου-Μινώτου».

12.00-12.20 Μαρία Σπυριδοπούλου: «Ιταλοί ρομαντικοί ποιητές στο έργο της ζακύνθιας Μαριέττας Μινώτου: Κριτικά κείμενα και μεταφραστικές απόπειρες».

12.20-12.40 Νίνα Παλαιού: «Το κριτικό έργο της Μαριέττας Γιαννοπούλου-Μινώτου».

12.40-13.10 Συζήτηση


Παρασκευή 2 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή

Πρόεδροι:
Άντα Κατσίκη-Γκίβαλου
Πέρσα Αποστολή

17.00-17.20 Σωτήρης Τριβιζάς: «Γιάννης Χονδρογιάννης, ένας κερκυραίος ποιητής».

17.20-17.40 Χριστίνα Παλαιολόγου : «Το παιδαγωγικό μυθιστόρημα στο περιοδικό Διάπλασις των Παίδων και η συμβολή του Γρηγορίου Ξενόπουλου».

17.40-18.00 Βασιλική Χρυσοβιτσάνου: «Η έννοια του κλασικού στο έργο του Νικολάου Επισκοπόπουλου».

18.00-18.20 Τζίνα Καλογήρου: «Στις όχθες της Σχερίας: Με αφορμή την ποίηση του Γιάννη Ρίτσου».

18.20-18.40 Γιώτα Τεμπρίδου: «‘Επτά νήσων άγγελος’: Ο διάλογος του Οδυσσέα Ελύτη με τα Επτάνησα».

18.40-19.00 Κωστής Δανόπουλος: «Η μυθοπλασία και η αναπαράσταση του παρελθόντος: Το Ρολόι της σκιάς του Θωμά Σκάσση και η ιστορία των Κυθήρων και της Κορσικής».

19.00-19.30 Συζήτηση


Σάββατο 3 Μαΐου 2014, συνεδρία πρωινή

Πρόεδροι:
Διονύσης Σέρρας
Διονύσης Βίτσος

09.00-09.20 Σωτήρης Σαράκης: «Κεφαλονιά και περίγυρος στο έργο του Νίκου Καββαδία».

09.20-09.40 Ιωάννης Παπαδάτος: «Το παιδί στο ποιητικό έργο του Νίκου Καββαδία».

09.40-10.00 Νικολαΐς Πέννα: «Αρσένης Γεροντικός: Το λειτούργημα του κριτικού και η λειτουργία της κριτικής στη θεωρία και την πράξη».

10.00-10.20 Σοφία Βούλγαρη: «Οι αντιφάσεις του ποιητή και οι αντιστάσεις του αναγνώστη στο ‘Ανώνυμο ποίημα του Φωτεινού ΄Αι-Γιάννη’ του Νάνου Βαλαωρίτη».

10.20-10.40 Ελπινίκη Νικολουδάκη-Σουρή: «Νάνου Βαλαωρίτη, ‘Ανώνυμο ποίημα του Φωτεινού Άι-Γιάννη 1973’: Η εξέγερση του Πολυτεχνείου και το χρέος του ποιητή».

10.40-11.00 Αναστάσιος-Ιωάννης Μεταξάς: «‘Το Πρώτο Σκαλί’: Μία απόπειρα διαφυγής προς μία άλλη ανησυχία».

11.00-11.20 Νάσος Μαρτίνος: «Η περίπτωση του ποιητή Ορέστη Αλεξάκη στη μεταπολεμική ποίηση των Κερκυραίων».

11.20-11.40 Βασιλική Οικονομοπούλου: «Ο Σπύρος Κατσίμης και η μεταπολεμική ποίηση της Κέρκυρας».

11.40-12.00 Μαρία Ψάχου: «Σύγχρονη ελληνική ποίηση στα Επτάνησα. Μία προσέγγιση στην ποίηση που ξεκινά κατά τις δεκαετίες του ’70 και ’80».

12.00-12.30 Συζήτηση


Σάββατο 3 Μαΐου 2014, συνεδρία απογευματινή

Πρόεδροι:
Σοφία Βούλγαρη
Ιωάννης Παπαδάτος

17.00-17.20 Σπύρος Βρεττός: «Προς τις πηγές της ποίησης: Όροι και αναγκαίες συνθήκες ποιητικής γένεσης και ευρύτερης δημιουργικότητας. Επώνυμη λαϊκή ποίηση και Επτάνησος. Κροκεές και Ταΰγετος. Μία πρώτη συγκριτική, σχηματική παράθεση».

17.20-17.40 Διονύσης Βίτσος: «Ο ζακυνθινός σατιρικός ποιητής Σπύρος Μαρίνος-Μισοπούλης (1893-1970)».

17.40-18.00 Ιωάννης Δεμέτης: «Διονύσης Αλεξ. Ρώμας (1906-1981): Ένας μύθος – Δύο γραφές».

18.00-18.20 Διονύσης Σέρρας: «Ανέκδοτες επιστολές του Μαρίνου Σιγούρου στον Σπύρο Αλεξ. Καββαδία (1961)».

18.20-18.40 Ηλίας Τουμασάτος: «Ο Γιώργος Γ. Αλισανδράτος (1915-2004) και η Επτανησιακή σχολή».

18.40-19.00 Γεώργιος Κ. Μύαρης: «Η Κύπρος και ο Ανδρέας Κάλβος στο έργο του Σπύρου Ε. Μυλωνά, λογίου της επτανησιακής διασποράς στην Κύπρο»

19.00-19.30 Συζήτηση

Φωτογραφικό υλικό από το αρχείο Σπύρου Γαούτση και Θ. και Π. Πυλαρινού